• Cancel
    Filter
  • Auction Rules
Filter

Second Valuable Books Auction Of The Year

14 Nisan 2021 - 1 Mayıs 2021 tarihleri arası sistemimize üye olup eserlere pey verebilirsiniz. 1 Mayıs 2021 TARİHİNDE SAAT 18:00 De SİSTEM PEY ALIMINA KAPANACAKTIR. AKABİN DE SAAT 18:05 CANLI MÜZAYEDEMİZ BAŞLAYACAKTIR. CANLI OLARAK YAYINLANACAK MÜZAYEDEMİZDEKİ HER BİR ESER 15 SANİYE BOYUNCA SATIŞTA KALACAKTIR. YENİ GELECEK HER PEY İÇİN SİSTEM 10 SANİYE DAHA EKLEYECEKTİR SİSTEM SON GELEN PEYDEN SONRA EN YÜKSEK TEKLİF SAHİBİNE ÜRÜNÜ SATACAKTIR. HER ÜRÜN KATALOĞUN YAYINLANMASINDAN BUGÜNE KADAR GELEN EN YÜKSEK PEY ÜZERİNDEN SATIŞA ÇIKACAKTIR. CANLI MÜZAYEDE DE PEY ALMASA BİLE ESER PEY TOPLAMA SÜRECİNDEKİ VERİLEN EN YÜKSEK PEY SAHİBİNE SATILACAKTIR. DEĞERLİ ÜYELERİMİZİ BU HEYCANLI GÜZEL ORTAMA BEKLİYORUZ..

Lot: 50 » Kitap

L’Histoire de la decadence de l’Empire Grec, et establissement de celuy des Turcs - Chalcondile Athenien - Paris, 1612

1612 Fransızca ilk baskı (First Edition - French) L’Histoire de la decadence de l’Empire Grec, et establissement de celuy des Turcs, par Chalcondile Athenien.
531 + 416 Sayfa (Page) 37x25 cm, toplam 17 adet tam sayfa Osmanlı Sultanları gravürü, Orijinal dönem cildinde.
529 sayfalık ilk bölümün, 1-316. sayfalar arasında 10 kitabın birleşmesiyle oluşturulmuş Türk Tarihi (Histoire des Turcs) anlatılmaktadır.
325.sayfada "La Ville de Constantinople" isminde 50x50 cm bakır baskı kuşbakışı katlanır İstanbul gravürü bulunmaktadır.
317 ve 531. sayfalar arasında "Illustrations de blaise de Vigener Bourbonnaoise sur l'Histoire de Chalcondile Athenien de la decadence de l'Empire Grec" bölümü bulunmaktadır.
Kitabın ikinci bölümüde ise, 1 ile 96. sayfalar arasında "Le Triomphe et victoire de la croix contre les erreurs de Mahomet" bölümü, 96 ile 416.sayfalar arasında ise Türk Tarihinin devamı anlatılmaktadır.(Continuation de l'Histoire des turcs)
Kitabın yazari Atina doğumlu Bizanslı tarihçi Laonicus Chalcondyles veya diger bir yazimla Nicolaus Chalcocondyles'tir.1423'de doğdugu bilinen Chalcondyles'in 1490'da öldüğü varsayılmaktadır; ancak bazı tarih araştırmacıları onun bu tarihten önce, bazıları da bu tarihten sonra öldüğü kanısındadırlar. Hayatı hakkında çok ayrıntılı bilgi yoksa da Doğu Roma İmparatorluk belgeleri, VII. John Paleologos tarafından 1446 yılında Osmanlı Padişahı II. Murat Han'a, İstanbul'a uyguladığı kuşatmayı kaldırması için öneri götüren Bizans heyetinde elçi düzeyinde yer aldığını doğrulamaktadır. Daha sonraki yıllarda Chalcondyles'in 1453'de İstanbul'un ve 1463'de de Peloponez'in Türkler tarafından fethedilişine bizzat tanıklık ettiği kesindir.Chalcondyles, ilginçtir ki hem devlet adamı hem de tarihçidir.Özellikle de Bizans'in 1268-1453 yılları ile bizzat tanık olduğu İstanbul'un Fethi'nden sonraki Osmanlı dönemiyle ilgili yazdığı yazılarda ve araştırmalarda kendinden sonra yetişen tüm Osmanlı ve Bizans araştırmacılarını en cok etkilemiş olan tarihçilerin arasında en ön sıradadir.Öyle ki, başta Hamberger, Vossinius ve 19. yy'da ünlü Baron Joseph von Hammer-Purgstall olmak üzere tüm Bizans araştırmacıları Chalcondyles'in olağandışı "Ayrıntılı" araştırmalarından ve gözlemlerinden çok yararlandıklarını belirterek, ona övgü dolu göndermeler yapmışlardır. Gerçekten de Chalcondyles, belki de canli tanığı olduğu olaylar nedeniyle öylesine ince ayrintilara dikkat etmiştir ki, bu dikkati ve gözlemleri günümüzün tarihçilerini şaşırtmaktadır. Örnegin; bir dilencinin veya bir İranli, Ermeni ya da Arap tüccarin nasıl giyindiğine, belindeki kuşağın nasıl bağlanırsa ne anlama geldiğine varıncaya kadar yazmıştır.

416 Sf.

Details
previous
Go to Page: / 9
next